06 آگوست 2022

روش ‌های درمان سرطان پروستات

روش ‌های درمان سرطان پروستات در این مطلب شرح داده شده است ٬ همچنین در این مطلب راه‌ های جلوگیری از ابتلا به سرطان پروستات ٬ علائم و دلایل ابتلا و… توضیح داده شده است

31 جولای 2022

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری مردان و زنان موضوع این مقاله میباشد. اگر برای شما در مورد تاثیرات این نوع سیگار های الکترونیکی بر روی باروری سوال وجود دارد. یا خودتان باردار هستید ویا قصد فرزنددار شدن دارید و می خواهید در این زمینه اطلاعات کسب نمایید بهتر است تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری

دسترسی سریع به مطالب

ضرر سیگار بیشتر است یا سیگار الکترونیکی (ویپ) ؟

قبل از پرداختن به بررسیتاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری بهتر است کمی در رابطه با این وسیله صحبت نماییم. همه افراد می دانند که سیگار تاثیرات بدی بر روی بدن می‌گذارد. این تاثیرات بر روی خانم های باردار بسیار شدید تر می‌ باشد. نیکوتین و مواد مضر موجود در سیگار بر روی جنین نیز می تواند تاثیرات مضر و غیر قابل جبرانی بگذارد. در چند سال گذشته سیگارهای الکترونیکی برای جایگزین شدن سیگار های معمولی به بازار وارد شده است. اسم دیگر این سیگارهای الکترونیکی ویپ نیز می باشد که بعضی افراد آن را با این نام‌ می شناسند.

بسیاری از تولید کنندگان ویپ ها ادعا می‌کنند که این وسیله بسیار ایمن تر از سیگار می باشد. همچنین اصلا مضرات سیگار را به دنبال ندارد. البته بسیاری از افراد مخصوصا خانم های باردار که تا قبل از بارداری به سیگار اعتیاد داشته اند فریب این تبلیغات دروغین را می خورند. تحقیقات و مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته شده ۴۰ درصد از زنان باردار معتقد هستند که، این نوع سیگارهای الکترونیکی تاثیر بسیار کم تری بر روی بدن خود و جنین شان می‌گذارد. همچنین خطر خیلی کم تری نسبت به سیگارهای معمولی دارد. در ادامه به بررسی صحت این موضوع خواهیم پرداخت.

ضرر سیگار بیشتر است یا سیگار الکترونیکی (ویپ) ؟

ویپ یا سیگار الکترونیکی چیست؟

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری موضوعی می باشد که در سال های اخیر بسیار در رابطه با آن صحبت شده است. این نوع سیگارها یک سیستم تحویل نیکوتین می باشند. استفاده از سیگارهای الکترونیکی راحت می باشد. درصد کمی از زنان باردار از زیان های این وسیله اطلاع دارند. همچنین درصد کمی از اعتیاد آور بودن سیگار های الکترونیکی اطلاع دارند و از آن پرهیز می‌کنند.

بخار ناشی از این سیگارهای الکترونیکی می تواند تاثیرات جبران ناپذیری بر روی بدن مادران و نوزادان آنها وارد سازد. عوارض این سیگار ها به قدری وحشتناک است که می‌تواند منجر به مرگ‌ نوزادان شود. از دیگر عوارض آن می توان به تولد زود هنگام و کم وزن بودن شدید نوزادان در هنگام تولد اشاره نمود.

این سیگار ها در دست نگه داشته می شوند و مایعی حاصل از نیکوتین درون آنها گرم می شود. به این ترتیب می توانند کار کنند. با استفاده از ویپ ها می توان نیکوتین را در بخار به راحتی استنشاق کرد. نیکوتین یک ماده شدیدا مضر و شیمیایی می باشد که تاثیرات خیلی بدی بر روی جنین ها می‌گذارد. 

نکاتی درباره سیگار های الکترونیکی

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری امروزه امری انکار ناپذیر می باشد. بسیاری از افراد که به سیگارهای معمولی اعتیاد دارند خیال می‌کنند با استفاده از ویپ ها می توانند سیگار را ترک کنند. زنانی که قصد بارداری دارند و یا باردار می باشند برای اینکه اثرات مضر سیگار متوجه خود و جنینشان نباشد و یا باروری آنها را با مشکل روبرو نکند برای ترک سیگار به ویپ ها رو می آورند.

اما از تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری و اثرات بد آن آگاهی ندارند. آن ها بعد از مدتی متوجه می شوند علاوه بر اینکه سیگار را ترک نکرده اند به این وسیله جدید نیز اعتیاد پیدا کرده اند. بعد از آن استفاده از ویپ ها نیز به برنامه هر روزه آن ها اضافه می شود. برای اینکه از مضرات بخار این وسیله در امان باشید باید از افرادی که از آن استفاده می‌کنند نیز دوری کنید. زیرا بخارهای تولید شده توسط این وسیله نیز در صورت استنشاق اطرافیان همان اثرات مخرب کشیدن را در پی خواهد داشت. با استفاده از این وسیله نیکوتین باز هم وارد بدن می‌شود و همان تاثیرات منفی را بر روی بدن و سلول های آن می‌گذارد.

نتایج تحقیقات بر روی سیگار های الکترونیکی

بر اساس تحقیقات به عمل آمده بر روی تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری می توان گفت اثرات مصرف این وسیله بسیار زیاد است. این ویپ ها دارای فلزات سمی و مواد شیمیایی می باشند. نیکوتین موجود در این ماده که بسیار مضر است و زیان های آن بر هیچ‌ کس پوشیده نمی‌ باشد. آکرولئین درون این ماده احتمال سرطان ریه را بسیار افزایش می دهد. همچنین وجود دی اتیلن گلیکول و پروپیلن گلیکول و دی استیل و ذرات سنگین سرب نیز یکی از عوامل مهم در ایجاد سرطان ریه می باشند. ذرات ریز و بنزن و کادمیوم نیز از آن دست موادی هستند که در سیگار های معمولی نیز به وفور یافت می شوند و سبب بروز بیماری های زیادی در افراد می شوند.

در سال ۲۰۱۷ یک تحقیقات گسترده ای بر روی موش ها انجام شد که در این تحقیقات تاثیرات نیکوتین بر روی باروری را بررسی می کردند. دانشمندان به نتایج جالبی در این‌ زمینه رسیدند. موش هایی که در معرض نیکوتین بوده اند تحرک اسپرم و میزان اسپرم ها تا حدود زیادی‌ کاهش پیدا کرده است. همچنین موش هایی که در معرض نیکوتین بوده اند به طرز عجیبی میل جنسی و باروری در آن ها کاهش پیدا کرده بود و میزان فرزندان کمتری نسبت به سیار موش هایی که در معرض نیکوتین نبوده اند داشتند.

پس‌ می توان بر اساس تحقیقات و مطالعات دانشمندان متوجه شد که نیکوتین می تواند به دلیل مواد سمی‌ و مضری که درون خود دارد بر روی باروری بسیار تاثیر منفی بگذارد.

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری مردان

بعد از آن پژوهشگران تحقیقاتی بر روی مردانی‌ که سیگارهای الکترونیکی مصرف می‌کردند انجام دادند تا بتوانند تاثیر سیگار های الکترونیکی بر روی باروری را به طول کامل مشخص نمایند. بر اساس این تحقیقات ثابت شد مواد موجود در این سیگارهای الکترونیکی می تواند تا حدودی زیبای عملکرد اندام های تولید مثل را با مشکل مواجه سازند و باعث ناباروری در مردان شود. همچنین میزان اسپرم این افراد به شدت کاهش پیدا کرده بود. تحقیقات زیادی بر روی تاثیر سیگار  الکترونیکی به روی باروری انسان ها انجام‌ گرفته است. در تمام این تحقیقات دانشمندان و پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که مواد موجود در این وسیله بر روی باروری انسان ها تاثیرات منفی و مضری می‌گذارد. حتی با انجام آزمایش های‌ متعدد بر روی موش ها نیز‌ به این نتیجه رسیده اند. این مواد مضر به طور مستقیم بر روی اسپرم آقایان تاثیر می‌گذارند و با کاهش حجم اسپرم و کم شدن میل جنسی و همچنین کاهش کیفیت اسپرم ها تاثیرات منفی بر روی باروری آنها به جای می گذارند.

بررسی تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری زنان

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری به قدری ترسناک و وحشتناک است که مطمئنا هر مادری که از آن اطلاع داشته باشد به این وسیله نزدیک هم‌ نمی شود. مشکلاتی که در اثر استفاده از این وسیله برای خانم های باردار به وجود می آید عبارت است از: حاملگی‌ خارج از رحم، پارگی ‌جفت، سقط جنین، مرگ‌ نوزاد، زایمان زود هنگام، سندروم مرگ‌ ناگهانی نوزاد، به دنیا آمدن نوزادان با وزن بسیار پایین، نقص های مادرزادی.

افرادی که مادران شان در دوران جنینی و نوزادی از این وسیله استفاده می کردند بیشتر از نوزادان دیگر در معرض بیماری هایی مانند اسم، اختلالات ذهنی، بیش فعالی و کولیک می ‌باشند.

همانطور‌ که عنوان کردیم تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری بسیار ترسناک می باشد. حتی استنشاق گاز های ناشی از این وسیله نیز همان مشکلات را برای افراد به وجود می آورد. لازم‌ نیست شما از ویپ استفاده کنید تنها کافی است که در یک‌ مکان سر بسته با فردی که از آن استفاده می‌کند باشید و از این گازهای مضر تولید شده استنشاق کنید. به این ترتیب انگار خودتان مستقیما از ویپ کشیده و نیکوتین مستقیما وارد بدن تان می شود.

پس نباید فریب تبلیغات سازندگان این نوع وسایل را بخورید. به اندازه سیگار های معمولی ویپ ها نیز مضر هستند و می توانند تاثیرات بسیار بدی بر روی بدن مادران و جنین های آن ها بگذارند. تاثیرات جبران‌ ناپذیری که می تواند به راحتی منجر به مرگ‌ نوزادان و جنین نیز شوند.

جمع بندی

در بالا در رابطه با تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری و اثرات منفی آن بر روی بدن مادران و نوزادان صحبت کردیم. مطمئنا افرادی که قصد باروری دارند و یا باردار هستند اگر با پزشک مربوطه خود مشورت کنند از مضرات این ویپ ها مطلع می شوند.

شرکت ها و سازندگان این نوع وسایل برای فروش بیشتر قصد فریب افراد را دارند و با انجام تبلیغات دروغین قصد جلب اعتماد مشتریان خود را دارند. با جلب اعتماد افراد بیشتری می‌توانند فروش خود را چندین برابر کنند و سودی هنگفت به دست آورند. افرادی که قصد بارداری دارند و یا باردار هستند بهتر است زیر نظر یک پزشک متخصص زنان و بارداری باشند و در رابطه با این موضوع سوالات خود را مطرح کنند. به این ترتیب می توانند ابهامات خود را برطرف کرده و دوران بارداری بی خطری را طی کنند.

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری به قدری شدید و خطرناک است که اگر کسی در مورد آن اطلاعات اندکی نیز داشته باشد به هیچ عنوان سمت این وسیله مضر نخواهد رفت. بهتر است قبل از اقدام به بارداری اگر فردی قصد بارداری را دارد سیگار را به طور کامل ترک کند و سپس اقدام به این کار نماید. زیرا تاثیرات سیگار های معمولی و ویپ ها بر روی جنین هر دو به یک اندازه پر خطر می باشد. 

امید است با مطالب بالا توانسته باشید در رابطه با تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری اطلاعاتی را بدست آورید. همچنین اگر در اطرافیان تان فردی است که به این وسیله اعتیاد دارد او را از مضرات ویپ ها آگاه سازید و برای داشتن یک زندگی سالم و بدون خطر او را همراهی و کمک نمایید.

ضرر سیگار الکترونیکی بیشتره یا سیگار؟

مشاوره با فوق متخصص ناباروری

در صورت نیاز به مشاوره با فوق متخصص ناباروری میتوانید به صورت آنلاین با کلیک به روی اینجا در ارتباط باشید
برای مشاهده بیوگرافی دکتر مظلوم فرد اینجا کلیک کنید

کلینیک اورولوژی یوروطب
برای دسترسی راحت تر به مطالب مرتبط با ناباروری ، ما را در شبکه های اجتماعی کلینیک ناباروری یوروطب دنبال کنید
اطلاعات تماس کلینیک ناباروری یوروطب

آدرس کلینیک ناباروری یوروطب

تهران - شهرک غرب - خیابان دادمان - جنب بیمارستان آتیه - ساختمان پزشکان - طبقه دوم

تلفن کلینیک ناباروری

02188563242

موبایل کلینیک ناباروری

09190407800

12 جولای 2022

تاثیر گرما بر کاهش کیفیت اسپرم​

تاثیر گرما بر کاهش کیفیت اسپرم موضوع مهمی است که اگر به آن توجه و پرداخته نشود باعث کاهش قدرت باروری مردان ویا حتی از بین رفتن قدرت باروری در مردان میگردد

07 جولای 2022

آتروفی بیضه

این مقاله به شرح و بررسی کامل آتروفی بیضه اختصاص دارد. در این وضعیت پزشکی اندازه ی بیضه کوچک شده و از بین رفتن عملکرد را در پی دارد.

03 جولای 2022

تاثیر واریکوسل بر رابطه جنسی

از آنجایی که تاثیر واریکوسل بر رابطه جنسی و ناباروری مشهود است، تشخیص و درمان واریکوسل زندگی فرد را تغییر خواهد داد

16 می 2022

۱۹ ماده برای افزایش تعداد و کیفیت اسپرم

معرفی ۱۹ ماده برای افزایش تعداد و کیفیت اسپرم هدف ما از نگارش این مقاله بوده است که سبب افزایش تعداد و کیفیت اسپرم در مردان شده و می تواند برطرف کننده مشکل ناباروری باشد

08 می 2022

15 واقعیت درباره اسپرم مردان​

هر چند ممکن است حرف زدن در رابطه با بعضی موضوعات به جهت مسائل فرهنگی کار خیلی آسانی به نظر نرسد، ولی این امر، سبب ایجاد باورها و اعتقادات اشتباهی در میان مردم به علت عدم آگاهی لازم خواهد شد. از جمله این مسائل که می توان به آن اشاره نمود، حرف زدن در مورد اسپرم مردان است که در تداوم حیات بشر نقش بسزایی را ایفا خواهد کرد.

31 دسامبر 2021

فریز اسپرم (ذخیره اسپرم)

فریز اسپرم یا همان ذخیره اسپرم فرآیندی است که در آن اسپرم های سالم فریز و در حالت کرایو ذخیره می گردند تا بعد ها برای استفاده و باروری یخ زدایی شوند.
معمولا این روش توسط افرادی استفاده میشود که تحت معالجه بوده اند و یا دارای شغلی هستند که باروری آنها را به خطر می اندازد

27 دسامبر 2021

وازکتومی و زیر و بم آن

وازکتومی و زیر‌ و بم‌ آن

یکی از عمل های جراحی که به منظور جلوگیری از بارداری ( ناباروری مردان ) صورت می گیرد، عمل وازکتومی در مردان است. در این مقاله قصد داریم به ارائه توضیحات مفصلی در مورد وازکتومی مردان بپردازیم. در این عمل جراحی، رگ های وازو دفران یا وابران برش داده می شود و انجام این عمل به منظور انسداد لوله های حامل اسپرم از بیضه ها صورت می گیرد.

Vasectomy

فهرست مطالب

هر آنچه که باید در رابطه با جراحی وازکتومی در مردان بدانید!

یکی از عمل های جراحی که به منظور جلوگیری از بارداری صورت می گیرد، عمل وازکتومی در مردان ( بستن لوله مردان ) است. در این مقاله قصد داریم به ارائه توضیحات مفصلی در مورد این جراحی بپردازیم.

در این عمل جراحی، رگ های وازو دفران یا وابران برش داده می شود و انجام این عمل به منظور انسداد لوله های حامل اسپرم از بیضه ها صورت می گیرد. یک رگ وابران برای هر بیضه وجود دارد. در صورت انجام جراحی وازکتومی در یک مرد، باردار کردن یک زن توسط وی امکان پذیر نیست.

ساخت اسپرم ها در دو بیضه صورت می گیرد که محل آنها داخل کیسه بیضه است. ذخیره سازی اسپرم در لوله متصل به هر بیضه به اسم اپیدیدم انجام می شود. در زمان رسیدن یک مرد به انزال، با حرکت اسپرم ها از اپیدیدیم از طریق رگ های وابران، عمل ترکیب مایع منی با اسپرم به منظور تشکیل منی انجام می شود. پس از آن، منی به سمت میزراه و خارج از آلت حرکت خواهد کرد.  

قبل از انجام عمل وازکتومی، منی شامل مایع منی و اسپرم بوده ولی بعد از آن، در منی اسپرمی وجود ندارد. به مرور زمان، میزان اسپرم تولیدی توسط بیضه ها کاهش یافته و بدن وی اقدام به جذب اسپرم های تولیدی می کند.

نحوه انجام عمل وازکتومی

به طور کلی، بستن لوله مردان توسط متخصص اورولوژی و ناباروری مردان در مطب انجام می شود. در بعضی موارد ممکن است متخصص اورولوژي تصمیم به انجام عمل جراحی در یک  مرکز جراحی بگیرد و علت آن نیز می تواند استرس بیمار یا عمل های دیگری باشد که همزمان صورت می گیرد.

این جراحی را می توان به دو روش انجام داد. در هر دو شیوه، نیازی به بیهوشی بیمار نیست، ولی متخصص ناباروری با استفاده از بی حسی موضعی، کیسه بیضه را بی حس می کند.

وازکتومی با تیغ جراحی

وازکتومی با تیغ جراحی روشی مرسوم بین متخصصان اورولوژی است . در این روش دکتر اورولوژي به ایجاد یک یا دو برش کوچک بر روی کیسه بیضه به منظور دسترسی به رگ های وابران خواهد نمود. سپس برش و حذف بخش کوچکی از این رگ ها صورت می گیرد.
متخصص اورولوژی ، قادر به بستن انتهای رگ ها با کاتر بوده و می تواند به بخیه زدن نقاط برش بپردازد. سپس، وی همین عمل را بر روی بیضه دیگر به وسیله ایجاد برش بر روی کیسه بیضه یا همان برش قبلی انجام می دهد.
هنگام بسته شدن رگ های وابران برای هر دو بیضه، پزشک متخصص اقدام به استفاده از تعدادی بخیه یا چسب برای بستن برش های روی کیسه بیضه خواهد نمود.

وازکتومی با بخیه

وازکتومی بدون تیغ جراحی

در روش وازکتومی بدون تیغ جراحی، در یک طرف کیسه بیضه سوراخ کوچکی ایجاد می گردد. متخصص اورولوژی ، با یافتن رگ وابران، آن را از سوراخ خارج می کند. پس از بریده شدن این رگ، به حذف بخش کوچکی از آن پرداخته می شود. سپس سوزاندن یا گره زدن انتهای رگ وابران انجام می شود و بعد از آن نیز برگرداندن رگ به محل خود صورت می گیرد. این فرآیند بر روی بیضه دیگر نیز تکرار خواهد شد.

با توجه به کوچک بودن سوراخ های ایجاد شده، به بخیه زدن نیازی نخواهد بود. خیلی از افراد بعد از انجام عمل وازکتومی می توانند همان روز به منزل خود بروند و بهبودی کامل خود را در کمتر از 1 هفته به دست آورند

وازکتومی بدون بخیه

بررسی میزان تاثیر عمل وازکتومی

یکی از کارآمدترین روش‌های جلوگیری از بارداری، عمل وازکتومی محسوب می شود. بر اساس آمارها، از هر ده هزار زوج در سال اول بعد از انجام این عمل ، فقط 20-15 زوج تجربه بارداری را خواهند داشت.

در حالی که هر ساله از هر ده هزار زوج، 1400 زوج که از کاندوم استفاده می کنند باردار شده و همچنین  از این تعداد، 500 زوج نیز که از قرص های پیشگیری خوراکی بهره می گیرند، تجربه بارداری را خواهند داشت.

لازم به ذکر است که به منظور پیشگیری از بارداری انجام عمل وازکتومی به تنهایی مؤثر نبوده و بایستی اقدام به استفاده از روش های دیگری برای پاکسازی اسپرم های باقی مانده در منی نمود. مدت زمان لازم جهت این پاکسازی تقریباً سه ماه و یا 20-15 انزال خواهد بود. حتی یک مرد از هر پنج مرد، بعد از این عمل نیز دارای اسپرم در منی خود هستند و بایستی زمان بیشتری را برای پاکسازی کامل اسپرم انتظار داشت.

بعد از انجام این عمل، متخصص ناباروری به بررسی وجود اسپرم در منی فرد خواهد پرداخت. بلافاصله پس از صفر شدن میزان اسپرم در منی فرد مورد نظر، وی قادر به در نظر گرفتن عمل وازکتومی به عنوان روشی کارآمد برای پیشگیری از بارداری خواهد بود. ولی فرد بایستی تا پیش از این زمان، اقدام به استفاده از سایر شیوه های جلوگیری از بارداری نماید.

عوارض وازکتومی مردان چیست؟

هر چند عمل بست لوله اسپرم روشی بسیار کارآمد و مطمئن به نظر می رسد، ولی بهتر است مردان از عوارض این جراحی مطلع شوند.

آشنایی با خطرات بستن لوله مردان

بعد از عمل جراحی، خیلی از مردان تجربه کبودی، ناراحتی و اندکی تورم را در محل جراحی خواهند داشت که احتمال رفع کلیه این نشانه ها به مدت دو هفته وجود دارد. در ادامه به معرفی مشکلات پیش آمده بعد از این جراحی که به بررسی متخصص اورولوژی نیازمند است، خواهیم پرداخت

هماتوم: خونریزی زیر پوستی که سبب ایجاد تورمی دردناک خواهد شد.

عفونت: از علائم عفونت می توان به حساسیت بیضه ها به لمس، تب و قرمزی کیسه بیضه اشاره نمود.

خطرات دیگر

با اینکه امکان بروز سایر مشکلات اندک بوده، ولی احتمال وقوع آنها وجود دارد. این مشکلات عبارتند از:

ایجاد درد دائمی در بیضه ها: به این عارضه، درد بعد از وازکتومی اطلاق می شود و احتمال بروز آن در ده درصد از مردان وجود دارد. 

بروز یک توده ای به اسم گرانولوما در کیسه بیضه: این مورد را می توان از نشت اسپرم از رگ های وابران به داخل بافت دانست.

ناموفق بودن عمل وازکتومی: اینکه عمل وازکتومی موفقیت آمیز نباشد، احتمالش ضعیف است. این مسئله می تواند سبب ایجاد یک بارداری ناخواسته گردد. در هر ده هزار عمل وازکتومی انجام شده، امکان شکست یازده مورد در یک دوره زمانی دو ساله وجود دارد. رخ دادن نیمی از این شکست ها در 3 ماهه نخست بعد از عمل صورت می گیرد.

تعدادی از فاکتورها در ناموفق بودن عمل وازکتومی دخیل هستند. مثلاً، احتمال شکست بعضی از تکنیک های جراحی در مقایسه با سایر روش ها بیشتر خواهد بود. هر چند امکان رشد دو انتهای بریده شده و رسیدن به یکدیگر خیلی اندک است ولی در صورت وقوع این اتفاق، احتمال ورود اسپرم ها به منی و در نتیجه بارداری وجود دارد.

پشیمان شدن فرد: عمل وازکتومی یک گزینه خوب برای زوج هایی محسوب می شود که تمایلی به داشتن فرزند یا فرزند بیشتر ندارند
مردانی که این جراحی را پیش از سن سی سالگی انجام می دهند، از جمله افرادی هستند که ممکن است در آینده تمایل به برگرداندن عمل وازکتومی را داشته باشند.

تأثیر بستن لوله اسپرم بر زندگی جنسی فرد

بستن لوله مردان تأثیری بر زندگی جنسی فرد نخواهد گذاشت. با توجه به عدم کاهش تولید هورمون مردانه تستوسترون در این عمل، بنابراین، میل جنسی فرد نیز کم نمی شود.

علاوه بر آن، این جراحی بر توانایی انزال منی یا نعوظ تأثیر نمی گذارد. همچنین، با توجه به وجود اسپرم ها به عنوان بخش کوچکی از منی، در زمان انزال فرد تغییری در میزان منی خود احساس نخواهد کرد. 

بررسی ارتباط بین عمل وازکتومی و سرطان

بر اساس تحقیقات انجام شده، عمل وازکتومی ارتباطی با بروز سرطان در مردان ندارد. تحقیق انجام شده در دهه 90 میلادی نشان می دهد، احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که این جراحی را انجام داده اند، در مقایسه با افراد دیگر، بیشتر است. در حالی که مطالعات اخیر حاکی از این است که بین سرطان پروستات و جراحی وازکتومی هیچ ارتباطی وجود ندارد.

در حقیقت، احتمال مبتلا شدن به سرطان پروستات در مردانی که این جراحی را انجام داده اند در مقایسه با سایر افراد کمتر خواهد بود. علاوه بر آن، این عمل نمی تواند سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان بیضه گردد.

چه ارتباطی بین بیماری های جنسی و وازکتومی وجود دارد؟

این جراحی نمی تواند به محافظت از فرد در مقابل ابتلا یا انتقال هیچ کدام از بیماری های جنسی از قبیل ایدز بپردازد. در نتیجه، فرد همچنان بایستی از کاندوم و سایر شیوه های جلوگیری از بارداری برای حفاظت از خود در برابر بیماری های قابل انتقال جنسی بهره گیرد.

آیا امکان برگشت عمل وازکتومی وجود دارد؟

می توان گفت که تقریباً امکان برگشت کلیه عمل های وازکتومی وجود دارد. در عمل بازگردانی، اقدام به اتصال دو انتهای بریده شده رگ های وابران به یکدیگر و یا به بخشی از بیضه که نگهداری اسپرم های بالغ در آنجا صورت می گیرد، می کنند.

به طور معمول، در یک مرکز جراحی سرپایی یا بخش عمل سرپایی بیمارستان، عمل باز کردن لوله انتقال دهنده اسپرم مردان قابل انجام است. جراح قادر به استفاده از بیهوشی عمومی در این عمل خواهد بود.

در این جراحی، متخصص با ایجاد برش کوچک در کنار کیسه بیضه و سپس اقدام به یافتن دو انتهای بسته شده رگ های وابران خواهد نمود. پس از آن، نمونه گیری از مایع در نزدیکترین انتها به بیضه صورت می گیرد تا بررسی وجود اسپرم در آن انجام شود. در صورت مشاهده اسپرم در مایع، امکان اتصال مجدد دو انتهای بسته شده رگ های وابران به هم وجود دارد.

خیلی از پزشکان این عمل بازگردانی را توسط روش ریز جراحی یا میکروسرجیکال انجام می دهند. در این تکنیک، اقدام به بزرگنمایی دو انتهای رگ های وابران به کمک یک میکروسکوپ قدرتمند می شود. چرا که این کار سبب می گردد که جراح با استفاده از بخیه های کوچکتر، جای زخم کمتری را بر جای گذارد.

احتمال بازگردانی اسپرم ها به منی در روش جراحی میکروسکوپیک به میزان 99-75 درصد خواهد بود. در صورت عدم وجود اسپرم در منی، احتمالاً در رگ های وابران یا اپیدیدیم انسدادی وجود خواهد داشت.

جراح می تواند با اتصال بخش فوقانی رگ های وابران به اپیدیدیم، این انسداد یا گرفتگی را برطرف نماید. این روند کمی دشوار است ولی احتمال موفقیت آمیز بودن آن تقریباً برابر با بازگردانی استاندارد خواهد بود. به طور معمول، مدت زمان بهبود این جراحی 3-1 هفته می باشد. 

عمل بازگردانی نیز همچون عمل بستن لوله مردان می تواند با عوارضی همراه باشد. خیلی از مردانی که جراحی وازکتومی را انجام داده اند، دچار ناراحتی های مشابه یا کمتری در مقایسه با دوران بهبودی بعد از آن خواهند شد.

وازووازستومی

به عمل برگرداندن وازکتومی ٬ وازووازستومی می‌گویند
عمل وازووازستومی با بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی قابل انجام است و برای هر بیضه چیزی در حدود یک ساعت زمان نیاز است تا بازگشت وازکتومی انجام شود.
برای میزان موفقیت بیشتر در عمل وازووازستومی ، بهتر است به روش جراحی میکروسکوپیک انجام شود. شانس موفقیت در عمل بازگشت وازکتومی به عوامل سن و زمان گذشته از وازکتومی، بستگی دارد. در حین جراحی برگشت وازکتومی، هرچقدر ترشحات بیضه روان تر و شفاف تر باشند، احتمال موفقیت در عمل بیشتر است. در جدول قرار گرفته در این تصویر روبهرو درصد احتمال مشاهده اسپرم و احتمال باروری با توجه به به زمان گذشته از عمل وازکتومی با انجام وازووازستومی ، مشخص شده است.

مدت زمان برگشت اسپرم بعد از اتصال مجدد لوله ها

ظاهر شدن اسپرم ها در منی، تقریباً سه ماه بعد از عمل صورت می گیرد. با وجود این، در صورت مجبور شدن جراح جهت دور زدن انسداد در هنگام عمل، ممکن است پانزده ماهی پدیدار شدن اسپرم ها به طول انجامد.

می توانیم بگوییم که امکان باروری به صورت متوسط، 1 سال پس از عمل برگشت وازکتومی وجود دارد. با وجود این، حتی یک عمل موفقیت آمیز بازگردانی نیز نمی تواند ضمانتی برای بارداری باشد.

اگر با گذشت زمان کوتاهی بعد از جراحی ، بازگردانی صورت گیرد، می توان احتمال بارداری را حداکثر میزان در نظر گرفت. بنابراین، احتمال کاهش بازگشت بارداری با بالا رفتن زمان بین عمل وازکتومی و بازگردانی وجود دارد.

چه افرادی واجد شرایط انجام عمل وازکتومی هستند؟

در کل این عمل بر حسب انتخاب فرد صورت می گیرد. ولی به پیشنهاد پزشکان، به طور معمول، این عمل مناسب مردانی که تنها یک فرزند دارند یا اصلاً فرزندی ندارند و همچنین مردان کمتر از 50 سال نخواهد بود. همچنین پیشنهاد می گردد که مردان متقاضی جراحی وازکتومی، حتماً با مشاور خانواده و همسر خود قبل از انجام این عمل مشورت نمایند.

02 دسامبر 2021

12 باور اشتباه درباره ویروس HPV

ویروس HPV یا پاپیلوما ویروس، یک بیماری مقاربتی است که بیش از ۱۰۰ تیپ دارد. بعضی از انواع ویروس، باعث زگیل تناسلی و برخی دیگر ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.
اکثر افراد درباره این ویروس باورهای غلطی دارند که ما در این مقاله سعی کرده ایم آنها را به چالش بکشیم