کلینیک اورولوژی و ناباروری یوروطب

شماره تماس : ۸۸۵۶۳۲۴۲-۰۲۱

15 واقعیت درباره اسپرم مردان

هر چند ممکن است حرف زدن در رابطه با بعضی موضوعات به جهت مسائل فرهنگی کار خیلی آسانی به نظر نرسد، ولی این امر، سبب ایجاد باورها و اعتقادات اشتباهی در میان مردم به علت عدم آگاهی لازم خواهد شد. از جمله این مسائل که می توان به آن اشاره نمود، حرف زدن در مورد اسپرم مردان است که در تداوم حیات بشر نقش بسزایی را ایفا خواهد کرد و باروری با نبود این ماده، معنا و مفهومی نخواهد داشت. شما چه میزان اطلاعات در رابطه با اسپرم دارید؟ در این مقاله قصد داریم واقعیاتی را در مورد اسپرم مردان برای شما بیان کنیم. پس ما را تا انتهای این مقاله همراهی نمایید.

۱۵ واقعیت اسپرم مردان

بررسی مسئله زنده ماندن اسپرم در بدن زن برای مدت زمان طولانی

به طور معمول اسپرم مردان توانایی زنده ماندن در بدن زن را به مدت 48 ساعت پس از برقراری رابطه جنسی دارد و حتی در بعضی مواقع، می توان انتظار زنده ماندن این ماده را به مدت 7-5 روز در بدن زن داشت. لازم به ذکر است که ترشحات تولید شده در گردن رحم، در زنده نگه داشتن اسپرم نقش بسیار مؤثری را ایفا می کند.

تأثیرگذاری سبک زندگی مردان بر کیفیت اسپرم آنها

می توانیم بگوییم که اسپرم مردانی که اقدام به مصرف فست فود به صورت منظم می کنند و یا سیگار می کشند در مقایسه با مردانی که از تغذیه سالمی برخوردارند و سیگاری نیستند، دارای کیفیت پایین تری می باشد. همچنین کیفیت اسپرم در مردان زیر 40 سال نسبت به بالای 40 سال بالاتر خواهد بود. با اینکه مسئله آلرژی یا حساسیت به اسپرم در زنان مشاهده می شود، ولی این مسئله چندان شایع نیست. تورم در ناحیه تناسلی و خارش شدید را می توان از نشانه های این آلرژی به شمار آورد. البته امکان جلوگیری از ایجاد چنین حساسیت هایی با بکارگیری کاندوم وجود دارد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را مطالعه نمایید : ضرر سیگار بیشتر است یا سیگار الکترونیکی (ویپ) ؟

اسپرم بیشتری را می توان در نخستین قطرات منی مشاهده کرد

بالاترین میزان sperm در اولین ثانیه های انزال قابل مشاهده است. از این رو، حتماً به این نکته در هنگام بچه دار شدن و بارداری توجه داشته باشید.

همچنین احتمال کاهش حجم اسپرم در مردان در صورت قرارگیری افراطی در برابر گرما در مواردی از قبیل گذاشتن لپ تاپ روی پاها، استفاده از سونا و جکوزی و … وجود دارد.

برای به چالش کشیدن این موضوع ما مقاله ای درباره تاثیر گرما به روی کیفیت اسپرم برای شما تهیه کرده ایم .

نرمال بودن تعداد اندکی از اسپرم در هر انزال

لازم به ذکر است که در هر انزال، تنها تعداد اندکی اسپرم نرمال بوده و می توان گفت که اکثر آنها غیرطبیعی می باشند. به عبارت دیگر، تنها 15-4 درصد از اسپرم ها در هر انزال، در بیشتر مردان نرمال خواهد بود.

عدم توقف تولید اسپرم

هر چند تولید اسپرم همیشه در بدن آقایان انجام می شود، اما کیفیت sperm به مرور زمان و با بالا رفتن سن دچار تغییراتی خواهد شد. البته خانم ها دارای شرایط متفاوتی جهت تخمک گذاری هستند و دارای چیزی حدود 450000 تخمک در دوران بلوغ می باشند. در صورتی که تخمک گذاری با بالا رفتن سن و پس از یائسگی متوقف خواهد شد.

اسپرم‌ها دارای سرعت بالایی هستند

در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری را در رابطه با حرکت اسپرم‌ها و سرعت جابجایی آنها کسب نمایید، بهتر است بدانید که بر اساس نظر کارشناسان، جابجایی اسپرم‌ها، 5-4 میلیمتر در هر ثانیه می باشد.

نقش مهم دمای هوا در سلامت اسپرم مردان

در صورتی که تمایل دارید بچه دار شوید، باید از این نکته آگاه باشید که در هوای گرم و فصل تابستان میزان اسپرم‌ها کمتر می باشد، در حالی که این میزان در سرمای زمستان بالاتر است. در حقیقت می توانیم بگوییم که غلظت اسپرم‌ها با گرمای هوا کاهش خواهد یافت. از این رو، مردان بایستی یادشان باشد که حجم اسپرم ها در صورت مواجه شدن با گرمای بیش از حد از قبیل قرارگیری لپ تاپ روی پاها، رفتن به سونا و جکوزی و … کاهش می یابد.

آسیب رسیدن به اسپرم، از طریق لپ تاپ و تلفن هوشمند

بر اساس نتایج تحقیق منتشر شده در Fertility and Sterllity و در سال 2012، سلامت اسپرم ها با استفاده از لوازم الکترونیکی همچون تلفن هوشمند و لپ تاپ تحت خطر قرار خواهد گرفت.

داشتن تنها یک بیضه سبب ناباروری نخواهد شد

هیچ مردی زندگی کردن با یک بیضه را دوست ندارد. ولی باید گفت که داشتن تنها یک بیضه در ناباروری هیچ تأثیری نخواهد داشت. در وضعیت معمول، بیضه دیگر توان جبران این شرایط را دارد.

تعداد اسپرم ها و حجم مایع منی در هر انزال چقدر است؟

می توانیم بگوییم که مایع منی خارج شده از بدن هر مرد در هر انزال، تقریباً نصف یک قاشق چایخوری می باشد. شاید این حجم کم به نظر برسد، ولی تقریباً از دویست میلیون sperm تشکیل شده است.

تأثیر ورزش کردن در افزایش کیفیت اسپرم

آلت تناسلی مردان نیز به ورزش کردن همچون سایر بخش های بدن نیازمند است. داشتن روابط جنسی سالم و مرتب را می توان بهترین روش جهت ورزش این بخش از بدن مردان دانست. چرا که اکسیژن لازم به آلت تناسلی مردان از طریق نعوظ منظم صورت خواهد گرفت. همچنین این نکته یادتان باشد که سایز رگ های خونی آلت تناسلی با نعوظ کم کاهش می یابد.

سلامت پروستات اهمیت زیادی دارد

در نعوظ مردان غده پروستات دارای نقش مهم و مؤثری می باشد. در حقیقت یکی از فاکتورهایی که سبب ایجاد اختلال در نعوظ می گردد، بزرگی پروستات است. از این رو، بایستی اقدام به مشورت با پزشک متخصص در صورت مواجه شدن با این مشکل نمایید و از این بابت خجالت نکشید.

اسپرم بی کیفیت تر با داشتن هورمون مردانه بیشتر

بر اساس نتایج مطالعات منتشر شده در  نشریه Evolutionary Biology، اسپرم آقایانی که از چهره مردانه تری برخوردارند، دارای کیفیت پایین تری می باشد. این موضوع با حجم هورمون تستوسترون مردان مرتبط می باشد.

پژوهشگران اعتقاد دارند که این هورمون مردانه بر کیفیت sperm آنها تأثیری منفی خواهد گذاشت.

قرن هفدهم زمان کشف اسپرم

در هنگام کار متخصصان هلندی با میکروسکوپ در سال 1677، کشف اسپرم صورت گرفت. این دانشمندان، در مایع منی جانداران کوچکی را مشاهده کردند و نام sperm را بر آن گذاشتند.

مشاوره با فوق تخصص ناباروری

داشتن مشکل ناباروری در جامعه امروزی با توجه به قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ویا شرایط شغلی ویا … تقریبا مشکلی عادی است و نیازی به خجالت کشیدن بابت آن وجود ندارد.
ناباروری درمان دارد و برای درمان آن میبایست به دکتر فوق تخصص ناباروری مراجعه نمایید تا پس از انجام آزمایشات و پیدا کردن مشکل اصلی ناباروری به درمان آن پرداخته شود
شما میتوانید جهت مشاوره با دکتر مظلوم فرد فوق تخصص ناباروری به صورت آنلاین اینجا کلیک کنید و یا برای دریافت نوبت جهت مراجعه حضوری از طریق سامانه نوبت دهی آنلاین ٬ زمان مد نظر خود را انتخاب و رزرو نمایید
جهت مشاهده بیوگرافی دکتر مظلوم فرد به روی این قسمت از متن کلیک نمایید