کلینیک اورولوژی و ناباروری یوروطب

شماره تماس : ۸۸۵۶۳۲۴۲-۰۲۱

۱۲ باور اشتباه درباره ویروس HPV

ویروس HPV یا پاپیلوما ویروس، یک بیماری مقاربتی است که بیش از ۱۰۰ تیپ دارد. بعضی از انواع ویروس، باعث ایجاد زگیل تناسلی و برخی دیگر ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.
انواعی از این ویروس که باعث میشود زگیل تناسلی ایجاد شود، از انواع کم خطر هستند که خطری برای ابتلا به سرطان ایجاد نمی‌کنند.
انواع دیگری از این بیماری مقاربتی عامل ۹۹درصد سرطان دهانه رحم هستند اما با وجود خطری که این ویروس برای انسان ایجاد می‌کند، دانش و اطلاعات در بین مردم راجع به این بیماری بسیار پایین است و حتی خیلی از افراد ممکن است شناخت درستی از این ویروس سرطان‌زا نداشته باشند.

ما ۱۲ مورد از اشتباهات رایجی که بیماران نسبت به ویروس اچ‌پی‌وی دارند را در این مقاله به چالش کشیده ایم

۱۱ باور غلط در رابطه با ویروس HPV
به اشتباه فکر میکنیم ، این ویروس نادر است:

در واقع این طور نیست؛ تحقیقات پزشکی نشان داده است که از هر ۵ نفر، ۴ نفر در زندگی خود با این ویروس مواجه شدن . به‌همین دلیل است کسب اطلاعات درباره ویروس hpv موضوع مهمی است.

به اشتباه نگرانی بیش از حد در رابطه با این ویروس داریم

همانطور که قبلا گفته شد ، بیش از ۱۰۰ گونه ویروس hpv  وجود دارد و خبر خوبی که هست بیشتر آنها خطرناک نیستند. با این حال حداقل ۱۳ نوع پرخطر هست که می‌توانند سرطان‌زا باشند.. در بیشتر موارد، اگر شما یا شریک جنسی‌تان مبتلا به ویروس HPV پرخطر یا کم خطر باشید، بدن شما قادر به پاک کردن عفونت است. در مواردی، این عفونت می‌تواند باعث ایجاد ناهنجاری در سلول‌های دهانه رحم شود که در صورت عدم شناسایی و کنترل، ممکن است تبدیل به سرطان دهانه رحم شود. به‌همین دلیل مهم است که به‌طور مرتب آزمایش پاپ اسمیر انجام شود تا از خطر ابتلا به سرطان پیشگیری کنید

به اشتباه فکر میکنیم ، در صورت ابتلا به این ویروس ، خواهید فهمید:

این باور اشتباه است. چرا که ویروس HPV معمولا هیچ علائمی ندارد و بنابراین بسیار دشوار است که بفهمیم کسی مبتلا به آن است یا نه. تست پاپ اسمیر مرتب، باعث شناسایی عفونت HPV پرخطر و هرگونه ناهنجاری ناشی از این عفونت میشود و توسط پزشک معالج درمان میگردد

به اشتباه فکر میکنیم ، تنها افرادی که خارج از ازدواج روابط جنسی دارند مبتلا می شوند؟

این ویروس از طریق تماس پوستی منتقل می‌شود، پس تعداد تماس‌های جنسی در این‌مورد تاثیر ندارد. باید بدانید که این ویروس می‌تواند تا ۲۰ سال در بدن غیرفعال باشد، پس اگر فقط با همسر خود در تماس هستید و ناگهان متوجه شدید که مبتلا به این ویروسی هستید، این دلیل بر آن نیست که همسرتان به شما خیانت کرده است، شما ممکن است در اولین تماس جنسی خود به ویروس مبتلا شوید.

به اشتباه فکر میکنیم ، این ویروس تنها جوانان را درگیر میکند!!

خیر. این ویروس از طریق تماس پوستی ناحیه تناسلی منتقل می‌شود و هر شخصی که روابط جنسی زیادی داشته باشد ممکن است به ویروس hpv مبتلا شود.

این ویروس در جوانانی که فعالیت جنسی دارند معمول‌تر است؛ اما  سیستم ایمنی بدن به‌طور معمول تاثیر این ویروس را از بین می‌برد و این موضوع  نگران‌کننده نیست.

مهم است که بدانیم امکان دارد این ویروس تا مدت طولانی در بدن باقی بماند. پس اگر شما سال ها با فردی رابطه ای داشتید یا اینکه مدت طولانی رابطه جنسی نداشتید باید بدانید که ویروس ممکن هست در بدن شما باشد و انجام تست پاپ اسمیر به طور مرتب به شما کمک میکند و نباید نسبت به آن بی تفاوت باشید .

به اشتباه فکر میکنیم ، اگر سالم و قوی هستید، مبتلا به این ویروس نخواهیم شد

عفونتهای ویروسHPV متداول‌اند. داشتن یک زندگی سالم می‌تواند به بدن شما کمک کند تا از خودش در مقابل ویروسHPV محافظت کند تنها راه جلوگیری از ابتلا به این بیماری پرهیز از رابطه جنسی است.!

پس نقش سالم زندگی کردن چیست؟

 سیستم ایمنی بدن شما امکان مقابله با ویروس HPV را دارد. بنابراین هرچقدر سالم‌تر زندگی کنید، سیستم ایمنی‌ بدنتان قوی ترخواهد شد

از راه های تقویت سیستم ایمنی میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

عدم استعمال دخانیات ، تغذیه مناسب ، ورزش روزانه ، فاکتور های مهم تقویت سیستم ایمنی بدن هستند

با برداشتی اشتباه فکر میکنیم استفاده از وسیله جلوگیری، باعث می‌شود به این ویروس مبتلا نشویم:

استفاده از وسیله پیشگیری، ریسک ابتلا به ویروس hpv را کم میکند اما به طور کامل از آن جلوگیری نمیکند. چون ویروس در پوست ناحیه تناسلی زندگی می‌کند که به‌طور کامل با وسیله پیشگیری پوشیده نمی‌شود. این ویروس ممکن است از طریق هرگونه تماس پوستی منتقل شود.

پس این یک باور اشتباهی هست که داریم.

به اشتباه فکر میکنیم ، سیگار کشیدن ارتباطی با افزایش ریسک ابتلا به این ویروس ندارد:

سیگار در واقع ریسک بسیار بالایی برای ابتلا به سرطان دهانه رحم ایجاد می‌کند. اگر شما سیگار می‌کشید، سیگار کشیدن نه تنها سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکند بلکه از بین بردن ریسک ابتلا به ویروس هم سخت تر میکند.

به اشتباه فکر میکنیم ، واکسن HPV به طور کامل از ابتلا به این بیماری جلوگیری می‌کند:

اگر شما واکسن گارداسیل (واکسنی که از ۴ نوع رایج و پرخطر ویروس HPV جلوگیری می‌کند) را تزریق کرده‌ بااشید حداقل تا 70 درصد از ابتلا به ویروس اچ پی وی مقاوم هستید. اما به این معنی نیست که هیچ خطری شمارا تهدید نمی‌کند. چه واکسن زده باشید و چه نه، تست پاپ اسمیر مرتب باید انجام شود و به شما کمک میکند که از ناهنجاری های شناسایی شده این ویروس در امان باشید.

در اشتباهیم که فکر میکنیم این بیماری تنها زنان را مبتلا می‌کند:

خیر ، درسته که این ویروس باعث سرطان دهانه رحم می‌شود که مربوط به خانم ها هست ، اما باعث ایجاد سرطان در ناحیه آلت تناسلی مردان و مقعد و سر و گردن نیز می شود. و اینکه هم زن و هم مرد سر و گردن دارند پس فرقی در جنسیت  نمیکند  و هم زنان و  هم  مردان باید در برابر این بیماری واکسینه شوند و باید از اثرات ویروس hpv آگاه باشند.

به اشتباه فکر میکنیم ، اگر به این ویروس مبتلا شدیم، احتمالا مبتلا به سرطان خواهیم شد

درست است که سرطان دهانه‌ رحم در ۹۹درصد موارد از طریق ویروس HPV  انتقال پیدا میکنه اما به این معنی نیست که ۹۹درصد کسانی که به این ویروس مبتلا شدن حتما سرطان دارند. در واقع بیشتر افراد مبتلا به این ویروس هیچ مشکلی نخواهند داشت.

برای مراقبت از خودتان باید به‌طور مرتب تست پاپ اسمیر را انجام دهید.حتما واکسن بزنید و مطمئن شوید که عارضه‌های سرطان دهانه رحم را به‌خوبی می‌شناسید و مراجعه مرتب به پزشک خود را فراموش نکنید.

به اشتباه فکر میکنیم ، کرایوتراپی زگیل تناسلی باعث از بین رفتن این بیماری میشود

اشتباهی که خیلی از بیماران مبتلا به ویروس HPV با نشانه زگیل تناسلی دارند این است که فکر میکنند با کرایو زگیل تناسلی ( از بین بردن سلولهای ضایعه به وسیله هیدروژن مایع ) این ویروس نیز از بین میرود . 
این تفکر شکل گرفته در این بیماران اشتباه میباشد. کرایو زگیل فقط ضایعه شکل گرفته توسط این ویروس را از بین میبرد و ویروس همچنان در بدن فرد باقی میماند و امکان عود مجدد آن میباشد

میتوان گفت در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله هیچ راه درمانی ۱۰۰ درصدی برای از بین بردن ویروس اچ‌پی‌وی وجود ندارد

اکثر پیچ های اینستاگرامی با بهرمندی از اطلاعات غلط بیماران و نگرانی آنها سعی بر گمراه کردن شما و فروختن پکیج های مختلف درمانی دارند

حتی واکسن گارداسیل نیز برای درمان این بیماری توصیه نمیشود.واکسن گارداسیل تنها برای جلوگیری از ابتلا به تیپ های دیگر این ویروس توسط متخصصین به بیماران توصیه میگردد

شما میتوانید جهت رزرو و استعلام موجودی واکسن گارداسیل جهت تزریق ، با شماره های ۰۲۱۸۸۵۶۳۲۴۲ و ۰۹۱۹۰۴۰۷۸۰۰ تماس بگیرید