کلینیک اورولوژی و ناباروری یوروطب

شماره تماس : ۸۸۵۶۳۲۴۲-۰۲۱

در صورتی که نیاز به مشاوره درباره زگیل تناسلی دارید، میتوانید با پزشکان ما در کلینیک اورولوژی یوروطب به صورت آنلاین با کلیک به روی ویزیت آنلاین و یا به صورت حضوری با کلیک به روی نوبت دهی آنلاین در تماس باشید

زگیل تناسلی چیست؟

بیماری زگیل تناسلی یا مقاربتی (genital warts) که به اشتباه افرادی آن را زیگیل نام می برند از شایع ترین بیماری های عفونی و پوستی است که در گروه بیماری‌های آمیزشی (STD) قرار می‌گیرد.
مهمترین عامل به وجود آورنده ی این بیماری نوعی ویروس DNA دار است که احتمالا آن را با نام HPV یا پاپیلومای انسانی شنیده اید.

پوست

راه هاى انتقال زگیل تناسلی

این بیماری از طریق برقراری روابط جنسی بین افراد و در اثر تماس مستقیم پوست با پوست فرد آلوده منتقل می‌شود.
از آنجایی که این بیماری به شدت سرایتی است، معمولا با اولین تماس جنسی سریعاً به بدن فرد منتقل می‌گردد و به دنبال آن زائده‌هایی در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می‌آید.

برای جلوگیری از ابتلا به ویروس HPV ادامه این مطلب را مطالعه نمایید و یا در صورتی که امکان مطالعه این مطب را ندارید به صورت صوتی پادکست معرفی بیماری زگیل تناسلی را گوش داده و اطلاعات خود را در رابطه با این بیماری افزایش دهید.

پادکست صوتی معرفی بیماری زگیل تناسلی

ویروس HPV در نواحی از بدن که در برقراری روابط جنسی درگیری بیشتری دارند میتواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود:

  • زگیل در ناحیه تناسلی که از طریق رابطه جنسی واژینال منتقل و ایجاد می‌شود .
  • زگیل مقعدی که بر اثر رابطه جنسی از طریق مقعد منتقل و ایجاد می‌شود .
  • زگیل تناسلی بر روی لب ها ، داخل دهان ،روی زبان و داخل گلو که ناشی از ارتباط جنسی از طریق دهان است .

البته وجود یکسری عوامل تاثیرگذار باعث می‌شود که بعضی از افراد برای ابتلا به ویروس hpv (زگیل تناسلی) مستعدتر باشند و حتی در بعضی از موارد بدون داشتن ارتباط جنسی به زگیل های تناسلی مبتلا شوند!

عوامل موثر در ابتلا به ویروس hpv یا همان زگیل تناسلی :

⚠️ افراد فعال از نظر جنسی ( افرادی که بیش از یک شریک جنسی دارند )
⚠️ افرادی که اصطلاحا بی بند و بار جنسی هستند و پایبند به اصول اخلاقی نمیباشند
⚠️ افراد در رنج سنی ۱۲ الی ۳۵ سال
⚠️ افرادی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند
⚠️ افراد مصرف کننده نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر
⚠️ افرادی با سیستم ایمنی بسیار ضعیف
⚠️ افرادی که عمل های پیوندی داشته اند و عضو جدیدی دریافت کرده اند
⚠️ افراد مبتلا به انواع سرطان‌ها و عفونت ها
⚠️ نوزادانی که مادرشان مبتلا به ویروس hpv هستند
⚠️ افراد مبتلا به ایدز
⚠️ افراد مبتلا به سایر بیماری های آمیزشی یا STD
⚠️ افرادی که نکات بهداشتی را رعایت نمیکنند
⚠️ افرادی که بیش از اندازه قرص های ضدبارداری استفاده می‌کنند
⚠️ همچنین افرادی که در سنین پایین دارای ارتباط جنسی هستند

نمونه ای از زگیل تناسلی:

برای پخش و مشاهده این ویدیو به روی تصویر کلیک کنید

آیا همه گونه‌های ویروس HPV سرطان‌زا هستند؟

لازم به ذکر است بدانید ویروس HPV دارای ژن ها و تیپ های مختلف است که هرکدام عملکرد متفاوتی نیز به دنبال دارند ،تا به امروز تیپ های مختلفی از این ویروس شناسایی شده است (حدود ۱۰۰ تیپ ) که به طور کلی به دو نوع کم خطر و پرخطر تقسیم می‌شوند :

تیپ کم خطر (Low Risk ) ویروس HPV:

این مجموعه از ویروس HPV عامل شکل‌گیری‌ زگیل‌ واژن (ناحیه تناسلی)، مقعد و دهان و انواع زگیل‌های معمولی در سرتاسر بدن می شوند مانند زگیل‌های عادی روی دست‌ها و پاها و عموما عفونت خاصی را در بر ندارند و مشکل خاصی را بوجود نمیاورند(به ندرت به سرطان تبدیل می‌شوند) و معمولا بعد از گذشت مدت زمان ۱۸ الی ۲۴ ماه خود به خود ناپدید شده و از بین میروند


از انواع کم خطر ویروس HPV می توان به نوع ۶، ۱۱، ۴۰، ۴۳، ۴۴، ۵۳، ۵۴، ۶۱، ۷۲ و ۷۳ اشاره کرد.

تیپ پرخطر (High Risk ) ویروس HPV:

این مجموعه بسیار موذی از ویروس های HPV علاوه براینکه عامل ایجاد زگیل های تناسلی می‌شوند می‌توانند مشکلات پر خطری را به همراه داشته باشند .
از مهلک ترین بیماری هایی که در اثر این نوع تیپ از ویروس HPV به وجود می‌آید می‌توان به سرطان آلت تناسلی و بیضه ، سرطان دهانه رحم و واژن ، سرطان حتجره ، دهان و زبان ، سرطان مقعد اشاره کرد که سالیانه جان عده ی زیادی را در سرتا سر جهان می گیرد.

از انواع پر خطر ویروس HPV میتوان به نوع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹،۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸ ، ۵۹ و۶۸ اشاره کرد.

واکسن HPV که با نام واکسن گارداسیل شناخته شده است میتواند بدن شما را در برابر تیپ های شایع ویروس HPV ایمن سازد. ایمن سازی در برابر تیپ های مختلف ویروس HPV بستگی به تزریق نوع واکسن گارداسیل دارد . 
واکسن HPV در سه نوع 2 ظرفیتی ، 4 ظرفیتی ، 6 ظرفیتی عرضه میگردد. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با واکسن HPV ( واکسن گارداسیل ) این مقاله را مطالعه نمایید

 

ویروس HPV تنها باعث ایجاد زگیل تناسلی نمی‌شود بلکه ممکن است بیماری های خطرناکی مانند سرطان را بهمراه بیاورد . از این رو داشتن آگاهی و اطلاعات لازم در مورد این ویروس امری ضروری به شمار می‌رود . شما میتوانید برای مشاوره آنلاین با متخصصین اورولوژی کلینیک ارولوژی یوروطب درباره بیماری زگیل تناسلی با کلیک به روی ویزیت آنلاین و یا برای دریافت نوبت مراجعه حضوری به متخصص اورولوژی به روی نوبت دهی آنلاین مشاوره دریافت نمایید.

با کلیک به روی ” روش های درمان زگیل تناسلی ” به صفحه مربوطه هدایت شده و با مطالعه این مقاله ، بهترین روش درمان را انتخاب نمایید.