کلینیک اورولوژی و ناباروری یوروطب

شماره تماس : ۸۸۵۶۳۲۴۲-۰۲۱

تاثیر گرما بر کاهش کیفیت اسپرم

تاثیر گرما بر کاهش کیفیت اسپرم​ موضوع مهمی است که اگر به آن توجه و پرداخته نشود باعث کاهش قدرت باروری مردان ویا حتی از بین رفتن قدرت باروری در مردان میگردد. ما در این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت تا شما را با یکی از عوامل ناباروری که در کمین شماست و ممکن است شما به آن دقت نکرده باشید آشنا نماییم

تنظیم دما بیضه

تولید اسپرم وابسه به دما و عملکرد طبیعی بیضه است که به دمای ۲ الی ۴ درجه سانتی‌گراد کمتر از دمای بدن نیاز دارد. به همین دلیل است که بیضه خارج از بدن قرار دارد. بیضه‌ها با آویزان شدن و فاصله گرفتن از بدن در زمان گرما و عقب‌نشینی و چسبیدن به بدن در زمان سرما ٬ دمای کیسه بیضه را تنظیم می‌کنند. البته بافت اطراف بیضه‌ها نیز در این کار شریک هستند.

بدن مکانیسم‌های مؤثر زیادی برای حفظ دمای کیسه بیضه در سطوح ایده‌آل دارد و می‌تواند بیشتر تغییرات گرمایی مربوط به آب و هوا و ورزش را کنترل کند. به طور کلی، به ازای هر یک درجه افزایش دمای محیط، دمای کیسه بیضه تنها حدود یک دهم افزایش می یابد. با این حال، با وجود این مکانیسم‌های مؤثر، بیضه‌ها می‌توانند در معرض مقادیری از گرما قرار بگیرند که باعث مشکلاتی در باروری می‌شود.

تاثیر گرما بر کاهش کیفیت اسپرم​

بیضه ها ممکن است به دلایل محیطی یا مشکلاتی در بدن مرد بیش از حد گرم شوند. دلایل محیطی شامل وان آب گرم، سونا، لپ‌تاپ، تلفن‌های همراه (زمان‌هایی که روی پای خود قرار می‌دهید)، قرار گرفتن در اطراف اجاق‌های داغ مانند پخت و پز و کباب کردن، لباس‌های تنگ و دوچرخه‌سواری هستند. هر چیزی که بیضه ها را فشرده کند و آنها را به بدن نزدیکتر کند می تواند این دما را افزایش دهد و اسپرم را از بین ببرد.

گرما با تعداد و تحرک اسپرم چه می کند؟

 در یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ ٬ محققان بررسی کردند که چگونه دمای بالای ۴۰ الی ۴۳ درجه سانتی‌گراد بر پارامترهای مایع منی تاثیر میگذارد. این آزمایش شامل ۴۰ دقیقه حرارت دادن به مدت دو روز در یک دوره سه ماهه برای ۲۰ مرد سالم بود. محققان دریافتند که افزایش دما باعث کاهش تحرک اسپرم و تعداد اسپرم میشد.

نکته مهم : با حذف تحریک حرارتی ٬ پرامترهای اندازه گیری کیفیت اسپرم بهبود یافت

در یک مطالعه مشابه ٬ پنج مرد لباس زیر مخصوص طراحی شده را پوشیدند که بیضه‌ها را مجبور میکردند به مدت ۱۲۰ روز به مدت ۱۵ ساعت در روز به بالا فشار داده شوند. افزایش تخمین زده دمای کیسه بیضه برای هر شرکت‌کننده حدود ۲ درجه سانتی‌گراد بود.

پارامترهای اسپرم پس از سه هفته کاهش یافت و تا پایان آزمایش نیز پایین ماند.
پس از پایان آزمایش ۱۲۰ روز ٬ ۷۳ روز طول کشید که پارامتر‌های اسپرم به حالت عادی بازگردند.

نتایج تحقیق درباره تاثیر گرما بر کاهش کیفیت اسپرم

چه کسانی در معرض خطرکاهش کیفیت اسپرم با گرما هستند؟

وان آب گرم و دوش آب گرم مضر برای کیفیت اسپرم

قرار گرفتن در معرض گرمای مرطوب باعث کاهش کیفیت اسپرم میشود.

یک مطالعه در سال 2007 صورت گرفت  که در آن مردانی که از وان آب گرم با دمای بالای 98.4 درجه به مدت 30 دقیقه در هفته به مدت 3 ماه استفاده می کردند، 22 درصد تحرک اسپرم کمتری داشتند

تاثیر نشستن طولانی مدت بر ناباروری مردان

بسیاری از مشاغل در اقتصاد مدرن امروزی شامل نشستن برای مدت طولانی در مقابل کامپیوتر یا میز کار یا حتی کابین کامیون و ….است. مطالعات نشان داده است که دمای کیسه بیضه در حالت نشسته در مقایسه با زمان راه رفتن بیشتر است.

قرار گرفتن در معرض گرما در محل کار و تاثیر منفی بر کیفیت اسپرم

علاوه بر مشکلات مربوط به گرما که برای مردانی که برای مدت طولانی در محل کار می‌نشینند ٬ مردانی که در مشاغل خاصی کار می‌کنند که در معرض گرما قابل توجه ای هستنند به مانند نانوا‌ها ٬ آشپزها یا… نیز به شدت در معرض خطر کاهش کیفیت اسپرم هستند.

گرمکن صندلی ماشین و کاهش قدرت باروری

صندلی های گرم شونده به طور مستقیم دمای کیسه بیضه را افزایش می دهند و در مردانی که مشکلات باروری دارند باید از آن اجتناب کرد

زیر شلواری تنگ و کاهش کیفیت مایع منی

هنگامی که بیضه ها گرم می شوند، پاسخ بدن این است که کیسه بیضه آویزان می شود. این کمک می کند تا بیضه ها از دمای بالای بدن دورتر شوند و همچنین سطح بیشتری برای خنک شدن فراهم می کند.
مطالعات متعدد نشان از کیفیت بهتر اسپرم در مردانی که زیرشلواری گشا می‌پوشند دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ که روی ۶۷۰ مرد انجام شد، نشان داد که تعداد اسپرم در افرادی که عمدتا زیر شلواری تنگ می پوشیدند، 25 درصد بیشتر از کسانی بود که زیر شلواری گشاد می پوشیدن

قرار دادن لپ تاپ به روی پا و خطر کاهش قدرت باروری

قرار دادن لپ‌تاپ٬ تبلت یا حتی موبایل به روی پاها در هنگام استفاده از آن ممکن است به دلیل ایجاد گرما و انتقال آن به بیضه ها باعث کاهش کیفیت اسپرم‌های تولید شده توسط بیضه و ناباروری شود مخصوصا اگر مدت زمان زیادی با قرار دادن این وسایل به روی پا همراه باشد.

برای کنترل دمای مناسب کیسه بیضه، باید از موارد زیر اجتناب کنید

1️⃣ لباس زیر و شلوار تنگ خودرا را با لباس های گشادتر تعویض کنید
2️⃣ پس از هر چند ساعت نشستن برخیزید و کمی قد بزنید و اجازه دهید بیضه‌هایتان آویزان شوند
3️⃣ از قرار دادن لپ تاپ یا سایر اجسام داغ در نزدیکی ناحیه تناسلی برای مدت طولانی خودداری کنید
4️⃣ صندلی مناسب برای دوچرخه خود تهیه کنید
5️⃣ از حمام گرم طولانی، جکوزی و سونا به مدت طولانی دوری کنید
6️⃣ تا حد امکان تلفن همراه خود را در جیب جلویی شلوار نزدیک ناحیه تناسلی خود قرار ندهید

مشاوره با فوق متخصص ناباروری

در صورت نیاز به مشاوره با فوق متخصص میتوانید به صورت آنلاین با کلیک به روی اینجا در ارتباط باشید
برای مشاهده بیوگرافی دکتر مظلوم فرد اینجا کلیک کنید