کلینیک اورولوژی و ناباروری یوروطب

شماره تماس : ۸۸۵۶۳۲۴۲-۰۲۱

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری مردان و زنان موضوع این مقاله میباشد. اگر برای شما در مورد تاثیرات این نوع سیگار های الکترونیکی بر روی باروری سوال وجود دارد. یا خودتان باردار هستید ویا قصد فرزنددار شدن دارید و می خواهید در این زمینه اطلاعات کسب نمایید بهتر است تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری

دسترسی سریع به مطالب

ضرر سیگار بیشتر است یا سیگار الکترونیکی (ویپ) ؟

قبل از پرداختن به بررسیتاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری بهتر است کمی در رابطه با این وسیله صحبت نماییم. همه افراد می دانند که سیگار تاثیرات بدی بر روی بدن می‌گذارد. این تاثیرات بر روی خانم های باردار بسیار شدید تر می‌ باشد. نیکوتین و مواد مضر موجود در سیگار بر روی جنین نیز می تواند تاثیرات مضر و غیر قابل جبرانی بگذارد. در چند سال گذشته سیگارهای الکترونیکی برای جایگزین شدن سیگار های معمولی به بازار وارد شده است. اسم دیگر این سیگارهای الکترونیکی ویپ نیز می باشد که بعضی افراد آن را با این نام‌ می شناسند.

بسیاری از تولید کنندگان ویپ ها ادعا می‌کنند که این وسیله بسیار ایمن تر از سیگار می باشد. همچنین اصلا مضرات سیگار را به دنبال ندارد. البته بسیاری از افراد مخصوصا خانم های باردار که تا قبل از بارداری به سیگار اعتیاد داشته اند فریب این تبلیغات دروغین را می خورند. تحقیقات و مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته شده ۴۰ درصد از زنان باردار معتقد هستند که، این نوع سیگارهای الکترونیکی تاثیر بسیار کم تری بر روی بدن خود و جنین شان می‌گذارد. همچنین خطر خیلی کم تری نسبت به سیگارهای معمولی دارد. در ادامه به بررسی صحت این موضوع خواهیم پرداخت.

ضرر سیگار بیشتر است یا سیگار الکترونیکی (ویپ) ؟

ویپ یا سیگار الکترونیکی چیست؟

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری موضوعی می باشد که در سال های اخیر بسیار در رابطه با آن صحبت شده است. این نوع سیگارها یک سیستم تحویل نیکوتین می باشند. استفاده از سیگارهای الکترونیکی راحت می باشد. درصد کمی از زنان باردار از زیان های این وسیله اطلاع دارند. همچنین درصد کمی از اعتیاد آور بودن سیگار های الکترونیکی اطلاع دارند و از آن پرهیز می‌کنند.

بخار ناشی از این سیگارهای الکترونیکی می تواند تاثیرات جبران ناپذیری بر روی بدن مادران و نوزادان آنها وارد سازد. عوارض این سیگار ها به قدری وحشتناک است که می‌تواند منجر به مرگ‌ نوزادان شود. از دیگر عوارض آن می توان به تولد زود هنگام و کم وزن بودن شدید نوزادان در هنگام تولد اشاره نمود.

این سیگار ها در دست نگه داشته می شوند و مایعی حاصل از نیکوتین درون آنها گرم می شود. به این ترتیب می توانند کار کنند. با استفاده از ویپ ها می توان نیکوتین را در بخار به راحتی استنشاق کرد. نیکوتین یک ماده شدیدا مضر و شیمیایی می باشد که تاثیرات خیلی بدی بر روی جنین ها می‌گذارد. 

نکاتی درباره سیگار های الکترونیکی

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری امروزه امری انکار ناپذیر می باشد. بسیاری از افراد که به سیگارهای معمولی اعتیاد دارند خیال می‌کنند با استفاده از ویپ ها می توانند سیگار را ترک کنند. زنانی که قصد بارداری دارند و یا باردار می باشند برای اینکه اثرات مضر سیگار متوجه خود و جنینشان نباشد و یا باروری آنها را با مشکل روبرو نکند برای ترک سیگار به ویپ ها رو می آورند.

اما از تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری و اثرات بد آن آگاهی ندارند. آن ها بعد از مدتی متوجه می شوند علاوه بر اینکه سیگار را ترک نکرده اند به این وسیله جدید نیز اعتیاد پیدا کرده اند. بعد از آن استفاده از ویپ ها نیز به برنامه هر روزه آن ها اضافه می شود. برای اینکه از مضرات بخار این وسیله در امان باشید باید از افرادی که از آن استفاده می‌کنند نیز دوری کنید. زیرا بخارهای تولید شده توسط این وسیله نیز در صورت استنشاق اطرافیان همان اثرات مخرب کشیدن را در پی خواهد داشت. با استفاده از این وسیله نیکوتین باز هم وارد بدن می‌شود و همان تاثیرات منفی را بر روی بدن و سلول های آن می‌گذارد.

نتایج تحقیقات بر روی سیگار های الکترونیکی

بر اساس تحقیقات به عمل آمده بر روی تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری می توان گفت اثرات مصرف این وسیله بسیار زیاد است. این ویپ ها دارای فلزات سمی و مواد شیمیایی می باشند. نیکوتین موجود در این ماده که بسیار مضر است و زیان های آن بر هیچ‌ کس پوشیده نمی‌ باشد. آکرولئین درون این ماده احتمال سرطان ریه را بسیار افزایش می دهد. همچنین وجود دی اتیلن گلیکول و پروپیلن گلیکول و دی استیل و ذرات سنگین سرب نیز یکی از عوامل مهم در ایجاد سرطان ریه می باشند. ذرات ریز و بنزن و کادمیوم نیز از آن دست موادی هستند که در سیگار های معمولی نیز به وفور یافت می شوند و سبب بروز بیماری های زیادی در افراد می شوند.

در سال ۲۰۱۷ یک تحقیقات گسترده ای بر روی موش ها انجام شد که در این تحقیقات تاثیرات نیکوتین بر روی باروری را بررسی می کردند. دانشمندان به نتایج جالبی در این‌ زمینه رسیدند. موش هایی که در معرض نیکوتین بوده اند تحرک اسپرم و میزان اسپرم ها تا حدود زیادی‌ کاهش پیدا کرده است. همچنین موش هایی که در معرض نیکوتین بوده اند به طرز عجیبی میل جنسی و باروری در آن ها کاهش پیدا کرده بود و میزان فرزندان کمتری نسبت به سیار موش هایی که در معرض نیکوتین نبوده اند داشتند.

پس‌ می توان بر اساس تحقیقات و مطالعات دانشمندان متوجه شد که نیکوتین می تواند به دلیل مواد سمی‌ و مضری که درون خود دارد بر روی باروری بسیار تاثیر منفی بگذارد.

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری مردان

بعد از آن پژوهشگران تحقیقاتی بر روی مردانی‌ که سیگارهای الکترونیکی مصرف می‌کردند انجام دادند تا بتوانند تاثیر سیگار های الکترونیکی بر روی باروری را به طول کامل مشخص نمایند. بر اساس این تحقیقات ثابت شد مواد موجود در این سیگارهای الکترونیکی می تواند تا حدودی زیبای عملکرد اندام های تولید مثل را با مشکل مواجه سازند و باعث ناباروری در مردان شود. همچنین میزان اسپرم این افراد به شدت کاهش پیدا کرده بود. تحقیقات زیادی بر روی تاثیر سیگار  الکترونیکی به روی باروری انسان ها انجام‌ گرفته است. در تمام این تحقیقات دانشمندان و پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که مواد موجود در این وسیله بر روی باروری انسان ها تاثیرات منفی و مضری می‌گذارد. حتی با انجام آزمایش های‌ متعدد بر روی موش ها نیز‌ به این نتیجه رسیده اند. این مواد مضر به طور مستقیم بر روی اسپرم آقایان تاثیر می‌گذارند و با کاهش حجم اسپرم و کم شدن میل جنسی و همچنین کاهش کیفیت اسپرم ها تاثیرات منفی بر روی باروری آنها به جای می گذارند.

بررسی تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری زنان

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری به قدری ترسناک و وحشتناک است که مطمئنا هر مادری که از آن اطلاع داشته باشد به این وسیله نزدیک هم‌ نمی شود. مشکلاتی که در اثر استفاده از این وسیله برای خانم های باردار به وجود می آید عبارت است از: حاملگی‌ خارج از رحم، پارگی ‌جفت، سقط جنین، مرگ‌ نوزاد، زایمان زود هنگام، سندروم مرگ‌ ناگهانی نوزاد، به دنیا آمدن نوزادان با وزن بسیار پایین، نقص های مادرزادی.

افرادی که مادران شان در دوران جنینی و نوزادی از این وسیله استفاده می کردند بیشتر از نوزادان دیگر در معرض بیماری هایی مانند اسم، اختلالات ذهنی، بیش فعالی و کولیک می ‌باشند.

همانطور‌ که عنوان کردیم تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری بسیار ترسناک می باشد. حتی استنشاق گاز های ناشی از این وسیله نیز همان مشکلات را برای افراد به وجود می آورد. لازم‌ نیست شما از ویپ استفاده کنید تنها کافی است که در یک‌ مکان سر بسته با فردی که از آن استفاده می‌کند باشید و از این گازهای مضر تولید شده استنشاق کنید. به این ترتیب انگار خودتان مستقیما از ویپ کشیده و نیکوتین مستقیما وارد بدن تان می شود.

پس نباید فریب تبلیغات سازندگان این نوع وسایل را بخورید. به اندازه سیگار های معمولی ویپ ها نیز مضر هستند و می توانند تاثیرات بسیار بدی بر روی بدن مادران و جنین های آن ها بگذارند. تاثیرات جبران‌ ناپذیری که می تواند به راحتی منجر به مرگ‌ نوزادان و جنین نیز شوند.

جمع بندی

در بالا در رابطه با تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری و اثرات منفی آن بر روی بدن مادران و نوزادان صحبت کردیم. مطمئنا افرادی که قصد باروری دارند و یا باردار هستند اگر با پزشک مربوطه خود مشورت کنند از مضرات این ویپ ها مطلع می شوند.

شرکت ها و سازندگان این نوع وسایل برای فروش بیشتر قصد فریب افراد را دارند و با انجام تبلیغات دروغین قصد جلب اعتماد مشتریان خود را دارند. با جلب اعتماد افراد بیشتری می‌توانند فروش خود را چندین برابر کنند و سودی هنگفت به دست آورند. افرادی که قصد بارداری دارند و یا باردار هستند بهتر است زیر نظر یک پزشک متخصص زنان و بارداری باشند و در رابطه با این موضوع سوالات خود را مطرح کنند. به این ترتیب می توانند ابهامات خود را برطرف کرده و دوران بارداری بی خطری را طی کنند.

تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری به قدری شدید و خطرناک است که اگر کسی در مورد آن اطلاعات اندکی نیز داشته باشد به هیچ عنوان سمت این وسیله مضر نخواهد رفت. بهتر است قبل از اقدام به بارداری اگر فردی قصد بارداری را دارد سیگار را به طور کامل ترک کند و سپس اقدام به این کار نماید. زیرا تاثیرات سیگار های معمولی و ویپ ها بر روی جنین هر دو به یک اندازه پر خطر می باشد. 

امید است با مطالب بالا توانسته باشید در رابطه با تاثیر سیگار الکترونیکی به روی باروری اطلاعاتی را بدست آورید. همچنین اگر در اطرافیان تان فردی است که به این وسیله اعتیاد دارد او را از مضرات ویپ ها آگاه سازید و برای داشتن یک زندگی سالم و بدون خطر او را همراهی و کمک نمایید.

ضرر سیگار الکترونیکی بیشتره یا سیگار؟

مشاوره با فوق متخصص ناباروری

در صورت نیاز به مشاوره با فوق متخصص ناباروری میتوانید به صورت آنلاین با کلیک به روی اینجا در ارتباط باشید
برای مشاهده بیوگرافی دکتر مظلوم فرد اینجا کلیک کنید